Kiedy rozwijać swój biznes, żeby nie stracić?

Zdecydowana większość mikroprzedsiębiorców w naszym kraju nie rozwija swojej firmy. Jak wynika z Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2017 przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, tylko dwie trzecie mikroprzedsiębiorstw utrzymuje się na rynku po pierwszym roku działalności, a sytuacja tych, które przetrwają, jest w kolejnych latach działalności bardzo trudna. Aby odpowiedzieć na pytanie czy i kiedy rozwijać swój biznes, żeby nie stracić, trzeba sobie zadać szereg innych pytań.

 

Czy chcesz rozwijać swój biznes i jesteś na to gotowy?

To kluczowa kwestia do ustalenia przez mikroprzedsiebiorcę. Celem rozwoju firmy jest zwiększenie zysków jej właściciela i zmniejszenie nakładów jego pracy w przyszłości.

Dlatego zanim zdecydujesz się na ten kierunek działania musisz się zastanowić czy to ci się opłaca. Jeśli masz podpisaną umowę o współpracy z jednym pracodawcą i co miesiąc wystawiasz fakturę, staje się to twoją formą zatrudnienia. Wtedy zaangażowanie dodatkowych pracowników i śmiałe plany rozwoju nie będą dla Ciebie ani opłacalne ani atrakcyjne. Jeżeli ten sposób zarobkowania daje ci satysfakcję finansową, powoduje, że masz czas dla siebie i twoich bliskich, a także nie stwarza ryzyka nagłej utraty pracy, może warto pozostać w tej sytuacji na dłużej.

Decydując się na rozwój mikrofirmy musisz włożyć dużo wysiłku i zaangażowania w przygotowanie strategii rozwoju. To długi proces, w którym oprócz wnikliwej analizy mocnych i słabych stron firmy, trzeba być gotowym na inwestycje. Chcąc rozwijać swoją firmę, musisz również posiadać odpowiednie kompetencje menedżerskie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-cechy-przedsiebiorcy-czy-nadajesz-sie-do-prowadzenia-biznesu. Zatrudniając nowych pracowników trzeba wiedzieć jak ich motywować, zarządzać ich pracą, delegować obowiązki, którymi do tej pory, jako właściciel firmy zajmowałeś się osobiście. O tym też można dowiedzieć się podczas szkoleń ABC Przedsiębiorczości, szczegóły pod linkiem: http://www.edufin.pl/index.php/o-programie.

Przedsiębiorca nigdy nie spoczywa na laurach, cały czas obserwuje i analizuje rynek, potrafi podejmować ryzykowne decyzje, nie boi się inwestowania ciężko zarobionych pieniędzy, zarządza zespołem i elastycznie dostosowuje strategie rozwoju do zmieniającej się rzeczywistości rynkowej. Czy jesteś gotowy na takie działania i poświęcenia? Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć już dziś realizować ten plan!

Czy twój biznes można rozwinąć i jakim kosztem?

Każdą firmę można rozwinąć, jednak niektóre branże są łatwiejsze, a inne wymagają poważnych zmian i zupełnie nowych strategii. Podobnie bywa z opłacalnością. Różnica pomiędzy mikro a małym przedsiębiorstwem dotyczy liczby zatrudnionych pracowników oraz wysokości przychodów. Dlatego niektóre mikrofirmy lepiej będą funkcjonować z jednym pracownikiem generując stały przychód, niż gdyby zwiększyły zatrudnienie. Najlepszym rodzajem biznesu do rozwoju jest taki, który łatwo można „skalować” czyli wielokrotnie powielać oferowany produkt lub usługę przy niedużym nakładzie pracy i pieniędzy. Chodzi tu o szybki wzrost przychodu przy zachowaniu odpowiedniej proporcji nakładów.

Przykładem może być właściciel wytwarzający szczotki do butów, chcący zwiększyć swoje zyski. W pierwszej kolejności musi zorientować się, czy i gdzie może pozyskać większą ilość klientów, następnie zainwestować w odpowiedni sprzęt i pracowników, co przyspieszy produkcję szczotek. Dzięki temu zwiększy sprzedaż i pozyska coraz więcej „dużych” klientów zainteresowanych hurtowym kupnem tego produktu.

Trudniej natomiast będzie rozwinąć biznes oparty na konkretnej specjalizacji właściciela. Jeżeli posiadasz produkt wytwarzany ręcznie, którego przewagą jest niepowtarzalność jak obraz albo naczynie ceramiczne, ciężko będzie zwiększyć zyski zatrudniając dodatkowego pracownika. Przede wszystkim dlatego, że sprzedaż twojego produktu zależy od twoich osobistych umiejętności a także od subiektywnego gustu i potrzeb klienta. Tutaj zwiększenie liczby pracowników czy skrócenie czasu produkcji nie wpłynie bezpośrednio na zwiększenie sprzedaży ani przychodu. W takich firmach rozwojowa może być dywersyfikacja zysków czyli otworzenie dodatkowej linii sprzedaży, np. farb olejnych, pędzli czy gotowych blejtramów. Jednak poszerzenie oferty firmy będzie wymagało innej strategii niż dotychczas, bo zmieni się chociażby grupa odbiorców.

Jedno jest pewne, każdy biznes można rozwinąć, wystarczy dobrać odpowiednią strategię.  

Jak rozwijać swój biznes, żeby nie stracić?

Niestety nie ma jednej recepty na osiągnięcie sukcesu firmy. Każda branża, produkt, usługa a także rynek jest inny i wymaga szczegółowej analizy. Czytając historie sukcesu można wymienić kilka aspektów, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu:

Strategia rozwoju – to konieczny element do przeprowadzenia jakichkolwiek zmian w firmie. Jeśli twoja firma ma się rozwijać i zwiększyć zyski, musisz najpierw wiedzieć co zmienić lub ulepszyć. Strategia jest planem działania, który zawiera analizę obecnej sytuacji firmy oraz konkretne cele do osiągnięcia. Można tu wykorzystać różne ciekawe metody jak: analiza SWOT, kluczowe czynniki sukcesu (KCS), model 5 sił Portera. Znajdziesz je z łatwością na blogach i stronach poświęconych przedsiębiorczościhttp://edufin.pl/index.php/component/k2/item/93-jak-przygotowac-dobry-biznesplan Ważne w strategii są również cele biznesowe, które muszą być konkretne i mierzalne (SMART). Wszystkie te informacje trzeba ułożyć w konkretny plan działania i przejść do realizacji. Przedsiębiorca od tej pory musi zamienić się w stratega, który trzyma rękę na pulsie w przypadku pojawiających się zmian oraz pilnuje, aby strategia była konsekwentnie wdrażana. O istocie strategii przeczytasz tutaj: https://www.parp.gov.pl/files/74/18755.pdf

Wiedza – osoby odnoszące sukces w biznesie wiedzą, że ich firma rozwija się wtedy, kiedy oni dbają o własny rozwój. Przedsiębiorca przez cały czas musi śledzić i analizować rynki lokalne oraz globalne, bo mają one ogromny wpływ na powodzenie biznesu.  Dzięki wiedzy i uważności może wyprzedzić ryzyka, które z pewnością się pojawią w trakcie realizowania strategii firmy. Tę wiedzę pozyskiwać można w różny i zazwyczaj tani sposób: z książek, internetu, konferencji, z forów branżowych i grup wsparcia przedsiębiorców. Przykład: https://www.facebook.com/groups/409185085797574/

Optymalizacja – przedsiębiorca powinien dążyć do jak największej optymalizacji procesów wewnętrznych – szczególnie produkcyjnych oraz sprzedażowych. Automatyzowanie działań przede wszystkim pozwala właścicielowi skupić się na realizacji strategii firmy, a nie wykonywaniu zadań operacyjnych. Wielkim błędem większości mikroprzedsiebiorców jest robienie wszystkiego samodzielnie. Umiejętność zatrudnienia odpowiednich pracowników, a także delegowania zadań, to kolejny klucz do sukcesu. Szef musi zdać sobie sprawę, że jego zadaniem jest pracowanie nad biznesem a nie w biznesie. On nadaje kierunek firmie i rozlicza z efektów.

Inwestowanie – żadna firma nie rozwinie się bez inwestycji, to fakt. I nie chodzi tylko o inwestycje w nowoczesne maszyny czy urządzenia. W zależności od branży i rodzaju biznesu, a także skali rozwoju możesz inwestować w infrastrukturę, ludzi, innowacje, wiedzę. Ważne, aby inwestycja była przemyślana i odpowiadała realnym potrzebom firmy, co przełoży się bezpośrednio na jej konkurencyjność a w efekcie większe zyski. Podejmowanie ryzyka i decyzji o inwestowaniu środków w rozwój biznesu to codzienność przedsiębiorcy. Oczywiście najlepiej inwestować pieniądze wypracowane przez naszą firmę, jednak możemy się także wesprzeć środkami zewnętrznymi, jak dotacje unijne, kredyty bankowe lub wejść w partnerstwo biznesowe. Więcej informacji pod linkiem: http://www.edufin.pl/index.php/component/k2/item/153-dlaczego-warto-inwestowac-w-firme

Jeśli zdecydujesz się na rozwój swojej firmy, zaangażuj się w to wyzwanie na sto procent. Bycie przedsiębiorcą, to niełatwe zadanie, ale może okazać się najlepszym wyborem Twojego życia.

 
Data publikacji: 05.12.2018
Autorka: Magdalena Hojnor

Warto przeczytać

Warto zobaczyć

 • ABC Przedsiębiorczości IV. Spot promocyjny

  Ruszyła czwarta odsłona projektu ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast.

 • Analiza opłacalności działalności gospodarczej

  Jakie koszty musi ponieść przedsiębiorca, by ruszyć ze swoją działalnością? Czy uruchomienie działalności zawsze wiąże się z kosztami? Czym się różnią koszty od wydatków? Jakie rodzaje podatków płacą przedsiębiorcy?  Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Katarzyną Bajraszewską, specjalistką w dziedzinie rachunkowości i prawa podatkowego, właścicielką biura rachunkowego.

 • Planowanie działalności gospodarczej - analiza rynku i konkurencji

  Przy planowaniu działalności gospodarczej warto przeprowadzić analizę rynku i konkurencji. Przy staraniach o dotację (np. z urzędu pracy) wykonanie takiej analizy jest konieczne. Czemu właściwie ona służy? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Anną Sawczuk, doradcą ds. rozwoju małych firm.

 • Finansowanie działalności gospodarczej. Wywiad z Anną Kosidło

  Własne oszczędności, dotacje, pożyczki i kredyty to najczęściej spotykane źródła finansowania działalności gospodarczej. Anna Kosidło, koordynatorka programu pożyczkowego w Fundacji Wspomagania Wsi przedstawia możliwości pozyskiwania środków finansowych dla firm.

 • Rejestracja działalności gospodarczej krok po kroku. Wywiad z Ewą Włodarczyk

  Założenie działalności gospodarczej jest swego rodzaju ukoronowaniem rozważań na temat własnej firmy.  Warto dobrze przemyśleć strategię wejścia na rynek, dokładnie oszacować budżet na start, zrobić rzetelny biznesplan, by bez obaw udać się do „jednego okienka”.

[ x ]

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Na naszych stronach używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami podmioty, takie jak firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W każdej przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Cookies.